Süt Formülleri

Bir annenin bebeğini ne kadar bir süre için emzireceği kendisine bağlıdır. Hem DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) hem de ulusal emzirme komisyonunun bulgularına göre, bebeğin ilk 6 ayında anne sütü ile beslenmesi idealdir.

Bebeğin bir kaşıktan alacağı ilk gıdaların (ek gıda) beslenme planına doğumundan itibaren 4. Ayından daha erken  (veya en geç 6. Ayında) eklenmemelidir. O zamana kadar emzirebilirsiniz ve 4. aydan sonra bir emzirme yerine püre halinde gıda verebilirsiniz. 

Başta bebeğinizin bir şişeden “yabancı” bir süt içmek istememesi normaldir. Sadece sabırlı olup yine denemek zorundasınız.

Biberonu düzenli olarak vermeye devam ediniz. Biberonun ucuna biraz sütünüzden damlatınız ki bebeğinizin emme refleksleri canlansın. Siz odada olduğunuz zaman bebek sizin ve sütünüzün kokusunu aldığı için size odaklanacağından, başkasının biberonu vermesi daha iyi olur. Bebeği biberona alıştırmak için kendi sütünüzü biberonla vermeye başlayabilirsiniz.

İlk 6 ayda bebeğiniz için en iyi süt anne sütüdür. Küçüğünüzün enerji ve beslenme ihtiyaçları ve hassas sindirim sistemi için mükemmeldir. Ayrıca bebeğiniz, onu ilk aylarda enfeksiyonlardan koruyan önemli antikorları sizin anne sütünüzden alıyor. Emzirme hem sizin için hem de bebeğiniz için çok yakın ve özel bir ilişkidir.

Özel nedenlerden dolayı eğer emziremiyorsanız, ilk 6 ayda doktorunuzun kontrolünde Bebivita 1 bebek sütünü kullanabilirsiniz. Bebeğinize tüm önemli besinleri sağlayacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.

6 aydan sonra daha kıvamlı olan Bebivita 2 Devam Sütüne geçebilirsiniz. 6. aydan daha büyük bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için ihtiyaçları olan tüm önemli besin öğelerini ve yapı taşlarını içerirler. Beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesi için gerekli Omega-3 (ALA) ‘ya ilaveten Bebivita 2, bebeğinizin gelişmesinin bu döneminde ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de sağlamaktadır. 

12. aydan itibaren, karma bir beslenme planının parçası olarak, Bebivita 3 vermenizi öneririz. Bebeğinize ihtiyacı olan değerli enerjiyi ve tüm önemli besinlerle yapı taşlarını sağlar. Demir, çinko, iyot, kalsiyum, vitaminler ve yüksek kaliteli proteinler bebeğinizin sağlıklı gelişimini teşvik eder.

Ek gıdaya geçişte vereceğiniz her ek gıda öğünü için bir süt öğünü azaltabilirsiniz.

Formülize edilmeyen inek sütü bebekler için uygun değildir. 1.yaşından Bebivita 3 çocuk devam sütünü kullanabilirsiniz. Yeni yürüyenlerin ihtiyaçlarına cevap veren Bebivita Büyüme Sütünde, örneğin, değerli demir bulunur. Çocuklar için uygun olan düşük miktar protein ve çok değerli Omega-3 yağ asitleri (ALA) içerir. Bebivita Büyüme Sütü kemik oluşumu için önemli olan değerli Kalsiyum ve D Vitamini içerir. Buna ilaveten, Bebivita Büyüme Sütleri yeni yürümeye başlayanların sağlıklı gelişmeleri için gerekli tüm büyüme öğelerini içerirler. Bebivita Devam Sütü bir öğün olarak veya bir öğünün parçası olarak uygundur. Tahıllı bir gıda ile tüketilebilir.

Bebek sütü formülleri annenin emziremediği durumlarda bebeğin ilk 6 ayında tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formülize edilmiştir. Bebek sütü formülleri bebeğin ihtiyacına doktor kontrolünde  verilir.

Devam sütü formülleri ise, bebek sütü formüllerinden daha çok demir ve daha az yağ içerirler çünkü daha büyük çocukların ihtiyaçlarına göre ayarlanmıştır. Dolayısıyla, daha büyük, ek gıda yaşındaki çocukların beslemesi için tasarlanmıştır. Bebeğinizin büyüme ve gelişmesine ilişkin  bireysel ihtiyaçları daha erken bir dönemde, karma bir beslenme dahilinde devam formüllerini kullanılmasını  gerektirebilir. Ancak bunu çocuk doktorunuza danışmadan kendiniz yapmayınız.

Hazırlama, porsiyon yapma ve depolama ile ilgili ayrıntılı bilgiler ilgili süt formülünün ürün sayfalarında bulunur.

Evet, çok önemlidir çünkü gerekli besinlerin tam alınmasını bu şekilde sağlarsınız. Bundan dolayı bebeğinizin biberonunu hazırlarken ne daha çok (koyulaştırmak için) ne daha az (inceltmek için) toz kullanmamalısınız. Lütfen her zaman içindeki ölçeği kullanınız ve ambalajında bulunan beslenme tablosunda gösterilen porsiyonlara tam uyunuz.

Gerekli miktardaki formül tozu ölçekle aldıktan sonra, poşeti yeniden kapatınız ve serin kuru bir yerde muhafaza ediniz. Ürünü açtıktan sonra 3 hafta içinde tüketiniz.

Biberon sayısı ve her biberonun miktarı bebeğin açlık derecesine ve her bebeğe göre değişebilir. Çocuğun yaşına göre günde tüketeceği biberon sayısı ve her biberondaki ortalama miktar formülün paketinde bulunur.

Bu bilgiler sadece öneridir ve dolayısıyla farklılıklar olabilir. Bebekler ne kadar besleneceklerini çok iyi bilirler ve sonuçta içecekleri miktarı kendileri ayarlarlar. Şişede kalan formül miktarı sizi endişelendirmesin. Sadece bebeğinizin doyduğunu belirtir. Ancak kalanları tekrar kullanmayınız.

İnek sütünün içeriği yenidoğanların beslenmeleri için uygun olmadığından yaşamlarının birinci yılında verilmemelidir. Ana neden, bebeğin ihtiyaçları için uygun olmayan sütteki aşırı yüksek protein içeriği ve besin yapısıdır.

Yenidoğan formüllerinin ana maddesi olarak kullanılması için sütün temel bileşenlerinin formülize edilmesi gerekir. Böylece, bebeklerin özel beslenme ihtiyaçlarına cevap verebilir.

Ancak normal süt, ek gıdalarda bir bileşen olarak küçük miktarlarda bulunabilir. Tüketicileri bilgilendirmek için bunun da diğer bileşenler arasında listeye gitmesi gerekir.

Ek Gıda

Ek gıdalar, bebek ve yeni yürüyenlerin karma beslenmelerinin parçası olan, anne sütü, yenidoğan sütü ve devam sütü haricinde, tüm katı ve sıvı gıda maddelerini ve gıda karışımlarını kapsar.

Tipik ek gıdalar şunlardır: sebze ile et, tahıl, meyve, bisküvilerden yapılmış püreler ve içecekler.

Yaşa uygun bir besin temini ve gelişimi sağlayabilmek için ek gıdaya en erken 4.aydan sonra ve en geç 6.ayda başlamalıdır. Ek gıdaya her bebeğin bireysel gelişme ve beslenme ihtiyaçlarına göre başlanır. Ek gıdaya başlayacağınız zamanla ilgili lütfen çocuk doktorunuza danışınız.

En iyisi, bir öğle yemeğinde, emzirmeden veya biberon vermeden önce,  örneğin birkaç kaşık Bebivita sebze,vererek başlayabilirsiniz. Bebeğinize yavaş yavaş bu yeni beslenme şekline alışması için zaman tanımalısınız. Gün geçtikçe, sebze miktarını azar azar artırınız. Bebeğiniz daha büyük porsiyonlar ve kaşıktan yemeye alışıncaya kadar en uygun seçenekler (doktorunuzun da kontrolünde)  havuç ve patatestir. Sonraları, 4. Aydan sonra Bebivita ek gıdalarına geçebilirsiniz. Çocuğunuz bir kavanoza yakın yiyebiliyorsa, ilaveten ona hiçbir süt vermeniz gerekmez. Ancak, ilave olarak tatlı niyetine birkaç kaşık Bebivita meyve püresi verilebilir veya daha sonra atıştırmalık olarak verebilirsiniz.

Birkaç hafta sonra öğle yemeği olarak bebeğiniz sütten kesme gıdalarına alışınca, akşam sütünü değiştirebilirsiniz. Akşam için ideal sütten kesme gıdası olarak kavanozda Bebivita İyi Geceler Süt ve Tahıl  veya taze kaynamış su ile hazırlanan bizim çözülebilir sütlü tahıl  ürünlerimizi verebilirsiniz.

“Ek Gıda” beslenme rehberimiz, sütten kesme gıdalarına başlama ile ilgili adım adım takip edilecek bir rehberdir.  

Bebeğiniz kaşık için hazır mı? Lütfen çocuk doktorunuza danışınız.

Kenarları yuvarlak ve yumuşak gıdayla temasa uygun plastik bir kaşık kullanmanız önemlidir. Her zaman püre gıdanın ısısını kontrol ediniz. Bebeğinizin yemek yerken istekli olmasını istiyorsanız, aç olduğundan emin olmalısınız ama çok fazla açlık huzursuzluk yaratacağından dikkatli olmakta fayda var. Püre halindeki gıdayı her gün aynı saatte kaşıkla veriniz; bu şekilde olmuyorsa, küçük bir ara verdikten sonra yeniden deneyiniz.

Bebeğinize kaşığı da verebilirsiniz çünkü bu şekilde ona oynayarak alışmasını sağlamış olursunuz.

Menü bebeğiniz için komple bir öğündür. Menü, Pirinç ve Tavuklu Sebzeler veya Dana etli havuç ve patates gibi, sebze, garnitür (patates, pirinç veya makarna) ve bir et/ balık/ süt mamulünden oluşur. 

İlk 4-6 aydaki tüm sıvı ihtiyacı anne sütü veya bebek sütü gibi sütten karşılanır. Bebeğin ne kadar sıvı alacağına mutlaka doktorunuz kontrolünde karar vermelisiniz. İlk 6 ay bebeğinizin tüm sıvı ihtiyacını anne sütü karşılayacaktır. Ekstra durumlar için doktor kontrolünde bebeklere uygun içerikli sular verilebilir.

Bebekler ek gıdaya geçtikten sonra sıvı oranı bu oranda artacaktır. Doktorunuzun kontrolünde bu ihtiyacı belirleyebilirsiniz.

Doktorunuza danışarak, uygun ph ve mineral içerikli sıvıların alımı önemlidir.

İçecekleri yemekten sonra vermek en uygundur. Lütfen bunları yemekten önce vermeyiniz çünkü bebeğin iştahını azaltabilirler.

Yaşamlarının birinci yılında bebeklerin bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi gibi boşaltma sistemi de tam gelişmediği için çok hassastır.  Bundan dolayı bebeklerin, ihtiyaçları olan tüm besinleri sağlayan, büyümelerini destekleyen ve onları zorlamayan özel bir beslenme programına ihtiyaçları vardır.

Lütfen her zaman kavanozların üzerinde belirtilen beslenme yaşlarına dikkat ediniz.

Kavanozlarımız, içeriklerimiz kadar güvenlidir çünkü ikisi de test edilmiş Bebivita kalitesindedir. İçindekiler listesi her ürünün içeriği hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir. Cam kavanozlar bebekler için her zaman sağlıklıdır. Gıda ile teması uygun olduğundan güvenle tercih edilebilen ambalajlardır.

Açılmış fakat henüz hiç ısıtılmamış bir kavanozu yeniden kapatarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kalan ürünü etikette yazan gün içerisinde tüketiniz.

Açılmış meyve kavanozunu buzdolabında muhafaza ediniz ve 3 gün içinde tüketiniz.

Her zaman etiketteki önerilere dikkat ediniz!