Bebeğinizin her anını yakalayıp saklamak isteyebilirsiniz. Özellikle ilk aylarında, bebeğiniz o kadar hızlı değişirken, fotoğraflanmaya değer o kadar çok an var ki! Bebeğinizin evinizde harika fotoğraflarını çekebilmeniz için sizinle bazı kolay fotoğraf tüyolarını paylaşmak istiyoruz.

Doğru Işık

Fotoğraf çekerken en önemli şey gün ışığıdır. Size dolaylı olarak ışık sağlayan büyük ışıkların yanında fotoğraf çekerek en güzel resimleri elde edersiniz. Ancak bebeğinizi, sert gölgeler yapan güneş ışığına tutmamalısınız. Ayrıca flaşınızı kapatarak fotoğraf çekmelisiniz çünkü bebekler genelde flaş ışığına maruz kaldıkları zaman rahatsız olurlar.

İpucu: Bebeğiniz pencereye doğru bakarsa gözleri gerçekten güzel parlayacaktır.

Doğru Arka Plan

Fotoğraf çekerken bebeğiniz tek ilgi odağı olacaktır. Dikkati bebeğinizden çekecek arka plandaki fazla şekil, nesne veya renklerden kaçınmalısınız. Monokromatik ve yumuşak battaniyeler veya havlular mükemmel bir arka plan ve zemin oluştururlar.

İpucu: Bebeğinizi yumuşak bir yastığın üzerine koyunuz. Arkasına iki sandalye çekiniz ve bunların üstüne tek renkli bir battaniye atınız, böylece bebek fotoğrafları çekmek için mükemmel bir set oluşturursunuz. 

Her Şey Ayrıntılardadır

Bebek fotoğrafları çekerken ayrıntılar önemlidir. Ayrıca bebeğin ellerini, ayaklarını veya gözlerini de yakından çekebilirsiniz.

İpucu: Yakın çekimlerde, orantı hissini veren başka nesneleri de dahil edince sonuç daha iyi olur. Tüm zamanların klasiği, bebek elinin bir yetişkinin parmağını tutmasıdır.

Kısa Zamanda Birçok Şey

Dijital fotoğraf makinenizin avantajlarından yararlanarak birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat bunları yaparken fazla zaman harcamayınız çünkü modeliniz sizin mükemmel kareyi yakalamanızı bekleyecek kadar sabırlı olmayabilir.

İpucu: Tok ve mutlu bebekler daha sabırlıdırlar. İlk kareleri bebeğiniz uyurken çekiniz.

En önemlisi, fotoğraf çekerken sizin ve bebeğinizin keyif almasıdır çünkü o zaman resimler daha doğal olur. Ancak bebeğiniz huzursuz olunca ona baskı yapmayın. Sabırlı olun, hemen mükemmel bebek resimleri elde etmeyi beklemeyin.