Dokuz ayın ne kadar çabuk geçtiğine inanmak zordur

  • Ve küçük güneş ışığınız dünyaya gelmiş bile!  Birçok ebeveyn daha hamilelik döneminde bebeği hakkında düşünmeye başlarlar. Çoğu ebeveyn için bebek odasını hazırlamaya başlamak özel bir andır. Bazı ebeveynler bebek doğmadan odayı tamamlamak isterken, bazıları da doğumdan kısa bir süre önce veya bebek ebeveyn odasından taşınırken yapmak isterler.

Bebek Odasını Hazırlarken Aklınızda Tutmanız Gereken Şeyler

Duvarlar boyandıktan veya duvar kağıdı döşendikten ve eşyalar yerleştirildikten sonra bebek odasının tamamlanması ile küçüğün odaya taşınması arasında havalandırma için yeterli bir süre bırakınız.  

Bebeğin Vazgeçilmezleri

Bebeğinizin vazgeçilmezleri, alt değiştirme masası, değiştirme peti ve bir bebek yatağı gibi, ilk haftalarda bebeğinizin gerçekten ihtiyacı olan eşyalarıdır. Alt değiştirme masası çok uygundur çünkü bebeğin giysileri ve altının değiştirilmesi için yer sağlar. Birinci yılında bebeğin yatağı ebeveynlerin odasında olmalıdır. Oyuncakları yatakta olmamalıdır. 

Bulunması Gereken Diğer Yararlı Şeyler:

  • Bir raf ( bebeğin bakım malzemelerini yakınınızda tutmak için)
  • Bezler için bir çöp kutusu (kullanılmış bezleri atmak için)
  • Stor veya jaluzi (öğlen uykusunda  odayı karartmak için)

Duvarlar

Küçüğünüzün odasında kendini iyi hissetmesi için sıcak ve nötr bir renk seçiniz.

Bebeğinizin ferah bir ortamda olması için mobilya, duvar kağıdı veya oyuncaklar bebek odasını kalabalık göstermemelidir. Odası huzur ve sakinlik yaymalıdır.

Bebeğiniz İçin Hangi Yatağı Seçmelisiniz? Hangisi Doğrudur?

Beşik: Beşikteki sınırlı alan bebeğinize anne karnı hissini verir. Beşiğin sallanması da genellikle bebeklerin çoğunun hoşlandıkları bir şeydir. Ancak, beşiğin problemi bebeğin kısa bir süre sonra oraya sığamamasıdır.

Sepet: Bebeğiniz  sizin yanınızdayken kendini güvenli hisseder. Ancak sepetler sadece kısa bir süre kulanılabilir. Çocuğunuz hareketlenmeye başlayınca veya kendini çekmeye başlayınca, sepet kullanımı çok tehlikeli olur.

Yatak yanı yatağı: Bu tip yatakların avantajı bebeğinizin yanınızda uyumasıdır. 

Bebek yatağı: Bu yatakları uzunca bir süre kullanabilirsiniz. Çocuğunuz belirli bir yaşa geldiğinde kendi kedine hareket edebilmesi için yatağın kenarında bulunan aparatları çıkarabilirsiniz. Birçok bebek yatağı küçük çocuk yatağına çevrilebilir. Şiltenin hava alması ve çok sert olmamakla beraber,  küçük meleğinizin 2 santimden fazla ona gömülmeyecek kadar sert olması çok önemlidir.  

Bebek Odası İçin Güvenlik İpuçları (emekleme yaşındaki bebekler için)

  • Kapı stoperleri
  • Çekmece kilitleri
  • Yutulabilecek kadar küçük hiçbir eşya yerlerde olmamalı
  • Bebek emniyetli elektrik prizleri
  • Pencere kilitleri

Bu İpuçlarını Takip Ederseniz Bebek Odasını Hazırlarken Hiçbir Terslik Olmaz!

 

Size iyi eğlenceler dileriz!