Dokuz ayın ne kadar çabuk geçtiğine inanamayacaksınız.

  • Ve bebeğiniz dünyaya geldi bile! Çoğu ebeveyn için bebek odasını hazırlamaya başlamak özel bir andır. Bazı ebeveynler bebek doğmadan odayı tamamlamak isterken, bazıları ise doğumdan sonra tamamlamayı tercih eder.

Bebek Odasını Hazırlarken Aklınızda Tutmanız Gereken Şeyler

Bebeğinizi odasına yerleştirmeden önce, odada yaptırdığınız tadilatın üzerinden havalandırma için yeterli süre geçtiğinden emin olunuz.  

Duvarlar

Bebeğinizin odasında kendini iyi hissetmesi için sıcak ve nötr bir renk seçiniz.

Bebeğinizin ferah bir ortamda olması için mobilya, duvar kağıdı veya oyuncaklar bebek odasını kalabalık göstermemelidir. 

Bebeğiniz İçin İdeal Yatak Nasıl Olmalıdır?

Beşik: Beşikteki sınırlı alan bebeğinize anne karnı hissini verir. Beşiğin sallanması da genellikle bebeklerin çoğunun hoşlandıkları bir şeydir. Ancak, bebeğiniz büyüdükçe beşik boyutu yetersiz kalacaktır.

Yatak yanı yatağı: Bu tip yatakların avantajı bebeğinizin yanınızda uyumasıdır. 

Bebek yatağı: Bu yatakları uzun bir süre kullanabilirsiniz. Bebeğiniz belirli bir yaşa geldiğinde kendi kedine hareket edebilmesi için yatağın kenarında bulunan aparatları çıkarabilirsiniz. Birçok bebek yatağı küçük çocuk yatağına çevrilebilir. Yatağın hava alması ve çok sert olmamakla beraber,  bebeğinizin 2 santimden fazla ona gömülmeyecek kadar sert olması çok önemlidir.  

Güvenli Bir Bebek Odası İçin Kullanılabilecek Aparatlar (emekleme yaşındaki bebekler için)

  • Kapı stoperleri
  • Çekmece kilitleri
  • Bebek emniyetli elektrik prizleri
  • Pencere kilitleri