“Komşumuzun çocuğu yürüyor bile, halbuki bizimkinde bir şey yok. Endişelenmeli miyim?

Hayır, kesinlikle hayır. Sağlıklı bir çocuk er geç nasıl yürüyeceğini öğrenecektir. Şimdi kendinize neden küçüğünüzün geri kaldığını sorarsanız size basit bir yanıt verebiliriz. Bu dönemde bazı çocuklar, bir kupadan içmek veya konuşmayı öğrenmek gibi, başka şeylere karşı ilgi duyarlar ve bundan dolayı yürümeye çok fazla vakit harcamak istemezler.

Çocuğumun Yürüyebilmesi İçin Ne Kadar Zaman Geçmesi Gerek?

Çocuklar kendi zamanları gelince yürürler. Bebeklerin çoğu ilk adımlarını 12 ile 14 ay arası atarlar. Bazıları 8 ile 10 ay arasında yürümeye hazırlardır, bazıları ise 18 ile 20 aylık oluncaya kadar beklerler.

Öncesinde güç toplayıp hareketlerini çevrelerine göre ayarlarlar. Çoğu göbek üstü sürünmeye başlar ve sonra dört ayak üzerinde emeklerler. Daha sonra çeşitli nesnelere doğru kendilerini çekmeye başlarlar.  Böylece kendi küçük ayakları üzerinde durmayı öğrenmeye başladıkları için bunlar yürümeye doğru atılmış ilk adımlardır. Diğer şeylerin yanı sıra, küçüğünüz şimdi ayaktayken dizlerini büküp eğilerek yerden nesneleri almayı öğrenecektir. Sizin için bu kolay bir iş gibi görünebilir fakat küçüğünüz için sizin düşündüğünüzden çok daha zordur.

11 ile 12 ay arasından bebeklerin çoğu kendi ayakları üzerinde durup, oturmayı ve çömelmeyi öğrenirler.  Sizin yardımınızla küçük güneş ışığınız ilk adımları bile atabilir. Bebeğinizin ellerinden tutunuz ve kendisini yeterince güvenli hissetmesini sağlayarak onun ilk adımlarını atmasına izin veriniz. Küçüğünüz hala bu düzeyde değilse, onu zorlamayınız, ona kendi kendine gelişmesi için zaman tanıyınız.

Bebeklerin çoğu 12 ile 14 ay arasında yalnız yürüyebiliyorlar. Sizin çocuğunuz da, mobilyalar arasında dolaşırken sadece sizin desteğinizle yürüyenlerdense, merak etmenize gerek yok. Küçüğünüzün sadece biraz daha zamana ihtiyacı var.

Bebeğinize Yürümesi İçin Böyle Yardımcı Olabilirsiniz

Bebeğiniz yürümeye alışırken çok fazla zorlamanın bir faydası olmayacağını unutmamalısınız. Küçüğünüz için hiçbir engel olmayan kocaman boş bir alanda yürümeyi öğrenmesi en iyisidir. Mümkünse, çıplak ayakla da dolaşabilmelidirler çünkü bu şekilde daha iyi bir yürüme hissi alırlar. Küçüğünüz ayakta durmaktan oturmaya geçmek için savaşıyorsa ve birçok denemeden sonra hala bunu yapamıyorsa,  o zaman incitmeden sadece dizlerini bükerek nasıl oturacağını gösteriniz. Çocuğunuzu alıp oturtmaktansa nasıl olduğunu göstermek daha iyidir. Bebeğinizi yürümeye teşvik etmek için diğer bir yol, top gibi çok sevdiği bir oyuncağı ona verip sonradan da size getirmesini istemektir.  Eğer oyuncağına ulaşmak için inat ederse, küçüğünüz size doğru yürüyecektir. Her çocuğun hangi yaşta hangi gelişim düzeyine ulaştığı tamamen kişiseldir fakat sağlıklı her çocuk yürümeyi öğrenecektir. Birkaç yıl sonra hiç kimse çocuğunuzun ne zaman yürümeye başladığını merak etmeyecektir. Dolayısıyla çocuğunuza, ihtiyacı olan zamanı tanıyın.

Çocuğunuz Yürümeyi Öğrenirken Neye Dikkat Etmeniz Gerekir

Çocuğunuzun nihayet yürümeyi öğrendiği an harika bir andır ve gelecek yıllar boyunca bu hatırlanacaktır! Fakat dikkat ediniz, küçüğünüz ayaklanıp çevreyi keşfetmeye başlayınca artık hiçbir yer güvenli değildir.  Çocuğunuzun ulaşabileceği tüm nesneleri güvenli bir yere kaldırmalısınız, özellikle tehlikeli ve değerli eşyalar söz konusu olduğunda.

Bu dönemde tüm elektrik çıkışlarını, ocağı ve diğer ev aletlerini emniyete almak çok önemlidir. Yapılacak diğer önemli is merdivenleri bloke etmektir çünkü küçüğünüz dengesini kaybedip merdivenlerden aşağı yuvarlanabilir. Artık yanlış olabilecek bir şey kalmadı! Size ve bebeğinize ilk adımların keyfini çıkartmanızı diliyoruz.