Bebeğinizle evdeki ilk günleriniz tamamen yeni bir deneyimdir. Fazla dinlenecek vaktiniz olamayabilir, yanlış bir şey yapıyorsunuz diye sürekli endişeli olabilirsiniz ve bir rutini oturtmak bir hayli zamanınızı alabilir. Bebivita ebeveynlerinden, bu ilk günlerde önemli olabilecek noktaları bizimle paylaşmalarını istedik. İşte söyledikleri:

Acele etmekten ve stresten kaçın

Bir bebek doğduktan sonra bu harika ve eşsiz deneyimi sindirmek için herkesin zamana ihtiyacı vardır. Anne ve baba olarak yeni rollerinize alışmak için ihtiyacınız olan tüm zamanı ayırmalısınız. Bu nedenden dolayı arkadaşlarınızdan ve akrabalarınızdan bu ilk günlerde ziyaret etme sıklığını azaltmalarını rica ediniz. Stresten kaçınmak ve bir süre kendinize ve bebeğinize odaklanmanız tamamen doğrudur.

Yardım kabul ediniz

Hastaneden eve döndükten sonra birçok anne her şeyi kendisinin yapması gerektiğini düşünür – bebeğe, eşine, evcil hayvanlarına, bahçeye, ev işlerine ve diğer tüm işlere bakmak gibi.  Ailenizin teklif ettiği desteği kabul edip bunun için kendinizi kötü hissetmeyiniz. Tanıdıklarınız size günlük işlerinizde yardımcı olacaktır.

Kendinize biraz zaman ayırın

Büyük olasılıkla başlarda fazla uyuyamayacaksınız çünkü bebeğiniz sizi ayakta tutacaktır.  Bu yüzden bebeğiniz uyurken sizin de uyumanız çok önemlidir.  Küçükler genellikle emzirildikten sonra uykuya dalarlar.  Bu fırsatı uyumak için değerlendiriniz. Bebeğinizi emzirmek için kanepede veya yatağınızda rahat bir yer belirleyiniz. Ancak bebeğiniz uyumadığı zaman da bir ara vermelisiniz ve eşinizi bu sürece dahil ediniz.  Birçok uzman bebek doğduktan sonra babanın da bir hafta izin kullanmasını önerirler. Böylece bebeğin doğumundan sonra anneler de daha kolay iyileşirler ve babalar da küçükleri ile daha çok kaliteli zaman geçirebilirler. Ayrıca bebek ağladığı zaman babanın devreye girmesi olumlu etki yaratacaktır.

Bebeğin uykusu

Bebeğinizin kollarınızda uykuya dalması fakat yatağına koyar koymaz uyanması çok normaldir. Bunun nedeni, sizin kollarınızda uyumak hoş ve sıcakken, yatağına yatırdığınız zaman hissettiği değişiklik onu uyandıracaktır. Yatağına koymadan önce yatağını sıcak su şişesiyle ısıtmanız onun uykuda kalmasını sağlayacaktır.

Bebeğiniz uyurken onu rahatsız etmemelisiniz çünkü zaten acıktığı zaman kendisi uyanacaktır.

Önceden plan yapmak

Hamilelik sürecinizde bebeğiniz için bez ve ıslak mendil alışverişi yapabilirsiniz.

Ayrıca, bazı ebeveynler ilk günlerde düzgün yemek pişiremeyecek ve yiyemeyecek kadar yorgun olabilirler. Ancak, sağlıklı bir beslenme planı çok önemlidir. Bundan dolayı birçok ebeveyn önceden plan yaparak yemeklerinizi pişirerek dondurmanızı öneriyor. Böylece her şeyden sonra bir de yemek için endişelenmeniz gerekmeyecek. Bunu yapmaya fırsatınız olmadıysa arkadaş veya ailenizden bebeği evde karşılamaları ve yiyecek konusunda destek olmalarını istemek iyi bir fikir olabilir. Unutmayınız, yardım istemek yanlış değildir.

Güzel anları yakalayınız

Bu ilk zamanlar stresli olmasına rağmen, en güzel anları yakalayıp ölümsüzleştirmeyi unutmayınız.  Bebeğinizi tanımaya başladığınız bu ilk günler çok duygusal ve geçicidir. Resim ve video çekerek bu güzel dönemi hatırlayabilirsiniz. Anılarınızı yazacak kadar zaman ayırabiliyorsanız, bu çok özel anlarla ilgili bir defter tutabilirsiniz: “İlk kez beş saat boyunca uyuduğun zaman” veya “Babanın seni ilk kez kucağına aldığı zaman”.