“İşte ilk diş burada!”  Bir bebek diş çıkarmaya başladığı zaman oldukça stresli bir dönemin başlangıcıdır. Bir çok anne ne yapacağını bilmezler ve emin olamazlar. Diğer taraftan birçoğu da bebeğin neden aniden ağlamaya başladığını ve acı hissettiğini açıklayamazlar. Endişe ve belirsizlik hislerinizden sizi kurtarmak için bu dönemde birçok ebeveynin sordukları bazı soruları yanıtladık:

İlk Diş Hangi Yaşta Çıkar?

Çocukların çoğu 5 ay ile 10 ay arasında diş çıkarmaya başlarlar. Ancak, çocukların dişli doğdukları, bazılarının da 1. doğum gününden sonra hala diş çıkarmadıkları vakalar da görülmüştür. Çocuğunuz son gruba dahil ise endişe etmeyiniz çünkü her çocuk farklı gelişir. 20 süt dişinin tamamının 3 yaşına kadar çıkmış olması gerekir, bu durumun farklılaştığı olabilir.

Diş Çıkarmanın İlk İşaretleri Nelerdir?

Küçüğünüz:

  • Aniden eline geçen her nesneyi kemirmeye başlıyorsa
  • Ağzının kenarından her zamankinden çok salyası akıyorsa
  • Diş etleri kırmızı ve şişse
  • Her zamankinden çok ağlıyorsa
  • Çok zor uykuya dalıyorsa ve sıkça uyanıyorsa

Diş Çıkaran Bebeğinize Neler Yardımcı Olur?

Genelde diş çıkaran bebekler ellerine geçen her şeyi kemirmeye başlarlar. Bebekler için, sert bir nesneyi çiğnemek diş eti masajı gibidir.

Diş halkaları bunun için mükemmeldir. Bunlarda plastikleştirici, ftalat ve PVC bulunmadığından emin olunuz. Polipropilen (PP), polietilen (PE) veya doğal lastikten yapılmış halkalar en iyileridir. 

Bebeğinizin diş çıkarma ağrısını temiz parmağınızla masaj yaparakta hafifletebilirsiniz. Fakat dikkatli olunuz çünkü buna alışamayan bazı bebekler için bu rahatsızlık verici olabilir. Bebeğinizin salyası çok akıyorsa onun küçük gömleklerini ve tulumlarını kuru muhafaza etmek için önlük veya renkli boyun bağları kullanabilirsiniz. 

Bebeğin Dişlerine Nasıl Bakım Yaparım ?

Bebeğinizin ilk dişi görünmeye başlarken onu ıslak bir pamuklu çubukla silmeye başlayabilirsiniz. Daha fazla diş çıktıktan sonra onları bir bebek diş fırçası ile haftada 1-2 kez fırçalayabilirsiniz. Sadece su kullanmanız tamamen yeterli olacaktır çünkü küçüğünüz diş macununu tüküremeyebilir.