Bebeğinizin şimdiki beslenme planı için bebeğin ayını seçiniz.

Katı Gıdaları Sunmak – İlk Kavanoz Bir Maceradır!

Bebeğinizin ek gıdaya geçmesi için hazır olduğunu gösteren işaretler:

  • Bebeğiniz çevresini merak eder
  • Bebeğiniz kendi kendine başını dik tutabilir
  • Bebeğiniz yeni gıdalar ve kaşığa karşı açıkça ilgi gösterir

Bebekler, en erken 4 aylık - en geç 6 aylıkken, katı gıdaları tüketmeye başlamalıdır. Ek gıdalara ilgi göstermeye başladıkları an, emme içgüdüleri zayıflar ve püre halindeki gıdayı kaşıktan yiyerek yutmayı öğrenebilirler. Ek gıdaya geçiş bebeğiniz için önemlidir çünkü 4. aydan sonra sadece süt ile beslemek onların enerji ve besin ihtiyaçlarını (özellikle demir gereksinimlerini)  karşılamakta yetersiz kalır.

Bebeğinizin bireysel gelişimi ve beslenme gereksinimlerine göre ek gıda vermeye başlayınız.

Küçüğünüzün ek gıdaya geçişe hazır olup olmadığı konusunda tereddütleriniz varsa,  lütfen çocuk doktorunuza danışınız.

Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Bebivita İle Güvenli Bir Başlangıç

Başlangıçta bebeğiniz katı gıdaları reddediyorsa veya püreyi tükürüyorsa cesaretinizi kaybetmeyiniz! Tüm çocuklar kendilerine has bir gelişme gösterdikleri için bazıları erken sütten kesilmeye hazırken başkalarının hazır olmak için birkaç haftaya daha ihtiyaçları olabilir.

Bu nedenden dolayı sütten kesme gıdalarına, bebeğinizin gelişimine göre  “4 ile 6 ay” arasında başlanması tavsiye edilmektedir.  Aynı zamanda, çocukların yeni deneyimlere alışmaları ve onları nasıl idare edeceklerini öğrenmeleri için zamana ihtiyaçları var. Püre halindeki gıdayı yutabilmek için önce bunu nasıl yapacaklarını öğrenmeleri gerek -  püre sadece “yanlışlıkla” tükürülmüş olacaktır. Siz biraz bebek mamasını kaşıkla vermeye devam ediniz. Pratik yapmanın sonucu ustalıktır.

Çocuğunuz boş bir kaşık veriniz çünkü onu ayrıntılı şekilde incelemeye ve ağzına koymaya bayılacaktır.

Onunla oynarken çocuğunuzu her zaman gözlemleyiniz. 

Ek Gıdaya Geçişte Nasıl Başarılı Olabilirsiniz?

Başlamak için bir Bebivita sebze kavanozu ekleyiniz. Örneğin, bir sütle beslemeye Bebek Havuçları  eklenebilir – öğle yemeği için mükemmeldir. Bebeğinizin yavaş –yavaş bu yeni tip gıdaya alışabilmesi için birkaç kaşıkla başlayınız.  Sütten kesmeye başlarken, içeriğinde az sayıda malzeme bulunan ürünler en iyi seçimdir. Böylece, bebeğinizin içerik malzemelerini ne kadar iyi sindirebildiğini derhal anlayabilirsiniz. Püre gıda ile besledikten sonra bebeğinize anne sütü veya onun alıştığı süt formülünü veriniz ki, tam doymuş olsun. 

Yedirdiğiniz sebze miktarını kademeli olarak artırınız.  Bebeğiniz daha büyük porsiyonlar yemeye başlayana kadar en uygun seçenek patatesli bebek havuçlar olabilir. Bebeğiniz sebze yemeye alıştıktan sonra, dana etli havuç ve patates gibi menülere  (4. Aydan sonra) geçebilirsiniz. Çocuğunuz bir kavanozu bitirebiliyorsa, ilaveten sütle beslenmesine gerek kalmaz çünkü menü kavanozlarının besin değeri tam bir öğün değerindedir.

Üçüncü sütten kesme öğünü öğleden sonra verilir ve,önerilere göre, içeriğinde meyve püresi ile tahıllar bulunur. Bizim Meyve ve Tahıl ürünlerimiz tüketmeye hazır halde kavanozlarda bulunur.  Günün üçüncü öğününe gelince, yine küçük porsiyonlarla başlayıp, bebeğinizin kendini tok hissedebilmesi için sütle tamamlayabilirsiniz. 

Bebeğiniz öğle yemeği olarak sütten kesme gıdalarına alışınca, ikinci sütle beslenmeyi de – en mükemmeli akşam yemeğini, değiştirebilirsiniz. Başlarken, küçük bir porsiyon Bebivita Süt ve Tahıllı ek gıda verdikten sonra, doyması için onun alıştığı sütle devam ediniz. Sonra yavaşça porsiyonu büyütebilirsiniz. Bebivita İyi geceler Süt ve Tahıl, evde hazırlamak için, toz halinde ve kavanozda hazır olarak bulunur. Süt ve tahıl karışımı özellikle doyurucudur – mükemmel bir akşam yemeği.

Bebeğiniz gittikçe daha fazla katı gıda almaya başlayınca, anne sütü veya süt formülünden sonra daha fazla ek sıvılara gereksinimi olacaktır. Düzenli olarak içecek veriniz ki, içmenin yemekle ele olması gerektiğini öğrenebilsin. Başvurulacak içecekler su ve şekersiz çaylardır. Bizim önerimiz, doktorunuzun da mutlaka kontrolünde; bebek rezene çayı veya gazsız mineralli su ile karıştırılmış elma suyu uygun içeceklerdir.

Bebivita Ürünleri 4.Aydan İtibaren Ek Gıdaya Geçmek İçin Neden Uygundur?

  • vitaminler ve mineraller içerir
  • ince püre halindedir – bebeklerin kolay yiyebilmesi için hafif bir tadı var
  • ilave şeker YOK
  • ilave tuz YOK
  • kıvam verici YOK – katı- sıvı ayrışıyorsa, lütfen çalkalayınız
  • kapsamlı kalite kontrolleri ve sıkı kalıntı analizleri sayesinde kesin kontrolden geçirilirler