Bebeğim Ne Zaman Emeklemeye Başlayacaktır?

Birçok ebeveyn bir noktada bebeklerinin ne zaman kendi kendine ortalıkta dolaşmaya başlayacağını sorarlar.

Çocukların çoğu 7 ile 10 aylık süre içinde sadece kollarını kullanarak emeklemeye başlarlar. Bundan kısa bir süre sonra bacaklarını da kullanarak tam emeklemeye başlarlar.  Ancak bazıları daha erken, bazıları daha geç öğrenebilirler. Bazı çocuklar 6 ile 7 ay arasında emeklemeye başlarken,  bazıları da ilk doğum günlerine kadar başlamazlar. Hatta, bazı çocuklar emeklemeyi atlayıp, popo üstü dolaşarak kendilerini her köşeye çekmeye çalışırlar veya doğrudan yürümeye başlarlar.

Her çocuğun yetenekleri bireysel olarak geliştiğinden, gelişmenin farklı dönemleri için hiçbir kural yoktur.  Böylece, bazı bebekler diğerlerinden daha hareketliler diye endişelenmemelisiniz. Ancak, hala endişeleniyorsanız, lütfen bir çocuk doktoruna danışınız. 

Evimi Bebek İçin Nasıl Güvenli Hale Getirebilirim?

Bebeğiniz emeklemeye başlarken evinizi bebek için güvenli hale getirmelisiniz

  • Bebeğin ulaşabileceği tüm tehlike kaynaklarını (1 m yükseklikte) kaldırınız.
  • İlaçları, temizlik malzemelerini v.b. çocuğunuzun ulaşabileceği yerlerden kaldırınız.
  • Zehirli bitkileri uzaklaştırınız ve çiçek saksıları ile saksı toprağını onların ulaşamayacakları yere koyunuz.
  • Tüm elektrik çıkışlarını bebek için güvenli hale getiriniz.
  • Merdivenleri bir bebek kapısı ile bloke ediniz, böylece bebeğiniz merdivenden aşağı düşemez.

Bebeğimi Emeklemeye Nasıl Teşvik Edebilirim?

Yapabilecek fazla bir şeyiniz yok ve hiçbir şeyi zorlayamazsınız. Çocuğunuz için en önemli şey, dolaşabileceği yeterli alanın bulunmasıdır. Bir ana kucağında oturursa emeklemeyi öğrenemez.

Çocuğunuzun sıkça dört ayak üstüne kalktığını fakat gerçekten emeklemeye başlamadığını gözlemlerseniz, küçük güneş ışığınızı aşağıdaki hileyi kullanarak cesaretlendirebilirsiniz:

  • Küçüğünüze nasıl yapacağını kendiniz emekleyerek gösteriniz. Küçüğünüz büyük bir istek ve heyecanla sizi taklit etmeye çalışacaktır.
  • Küçüğünüzün ulaşamayacağı bir yere, sevimli bir oyuncak gibi tanınmış bir nesne yerleştirerek onun dikkatini çekiniz. Belki merak edip gelerek, nesneye doğru emeklemeyi deneyecektir.