Ebeveynler çoğu zaman bebeklerini en uygun nasıl giydirecekleri ve hangi giysilerin hangi mevsim için oldukları konusunda endişelenirler. İşinizi kolaylaştırmak için size bazı ipuçları verebiliriz:

Yaz

Yılın bu zamanı için doğru giysileri bulmak kolay değildir çünkü bebeğinizin hem terlememesini hem de üşümemesini sağlamanız gerekmektedir. Açık renk uzun pantolonlar ve geniş uzun kollu gömlekler yaz için uygundur çünkü bebeğinizin hem kollarının hem de bacaklarının mümkün olduğunca örtülmesi gerekir. Daha serin günlerde çorap ve ayakkabı da eklemeniz gerekir. 

Doğru giysilere rağmen, bebek ve yeni yürüyenlerin özellikle ilk yıllarında hiçbir zaman doğrudan güneşe maruz bırakılmamaları gerekir. Hatırlanacak diğer önemli bir husus, küçüğünüze güneş perdesi koymanızdır çünkü özellikle yaz aylarında güneş ışınları daha kuvvetlidir ve bebeğinizin cildi buna alışık değildir. Örtülmeyen cilt kısımlarına, elin üstü, yüz ve boyun gibi yerlere özel çocuk güneş koruması uygulanmalıdır. Bebeğin başını ve gözlerini güneşten korumak için bir güneş şapkası veya başlık kullanabilirsiniz.

Kış

Kışın küçük meleğinizi kat kat giydirmeniz en iyisidir çünkü kendi beden ısılarını bebekler kendileri tam ayarlamazlar. Kat kat giyinmek birkaç tane ince giysiyi üst üste giymek demektir. İlk kat bir tulum veya alt üst iç çamaşırından oluşur genellikle. Sonra bir tayt ve tişört, arkasından pantolon ve kazak veya tulum ve sonunda bir çift çorap ve bir ceket giyilir. Özellikle dışarısı ile içerisi arasında gidip gelirken (alışveriş, postane, banka, kısa ziyaretler, v.b.) Çeşitli katlar ısıya göre çıkarılabilir ve sonra tekrar giydirilebilir. Bebeğinizle birlikte dışarıda dondurucu soğuktayken, en üst kat bir kar takımı olabilir. Bebeğinize bir yünlü bere, atkı ve eldiven takmanız da çok önemlidir.

Bebeğimin Çok Isındığını Veya Çok Üşüdüğünü Nasıl Anlarım?

Genellikle bebeğinizin ısındığını veya üşüdüğünü söylemek pek kolay değildir. Ancak basit bir test size bu konuda yardımcı olabilir – boyun kontrolü. Bu demektir ki bebeğinizin boynuna elinizi koyarak terlediğini veya üşüdüğünü anlayabilirsiniz. Hiç biri uymuyorsa bebeğinizin iyi olduğunu ve onu doğru giydirdiğinizi varsayabilirsiniz. Bebeklerin kalın giydirilmelerine eğilim daha çoktur. Bu durum kısa zamanda fazla ısınmalarına yol açabilir.

Çocuğunuzu Doğru Ve Aksilik Olmadan Giydirmenin İpuçları:

  • Bebeğinize giydireceğiniz tüm giysileri hazırlayınız
  • Bebeğinizi mümkün olduğunca çabuk giydiriniz çünkü bebek için giydirilmek stres, ağlama ve kıpırdanma demektir.
  • Strese yola açmamak için bebeğinizi mümkün olduğunca kıpırdatmamaya çalışınız.