Dışarısı çok kötü, fırtınalı, karlı veya sadece soğukken küçüklerin bir şeyler yapmaya ihtiyaçları vardır. Bebivita ebeveynlerine hava soğuk olduğu zaman hangi faaliyetleri önerdiklerini sorduk. İşte bizim favori önerilerimiz:

Hava, Dışarıya Çıkamayacak Kadar Kötü Olduğu Zaman

İlkbahar, yaz, sonbahar veya kış, yılın her hangi bir zamanında hava dışarı çıkamayacak kadar kötü olabilir. Ancak, hala yapabileceğiniz birçok aktivite bulabilirsiniz.

1. Öneri: Planetaryum ve akvaryum

Küçüğünüzü planetaryuma götürerek uzayda bir yolculuk yapabilirsiniz. Akvaryuma gitmek de heyecanlı bir deneyim olabilir. Orada birçok renkli balılar görebilir ve denizde yaşam hakkında bir şeyler öğrenebilir.

2. Öneri: Kendi iç mekan oyun alanınızı yapınız

İç mekan oyun alanları çok bilinir fakat her zaman yanınızda olmayabilirler. Sorun yok, siz kendi iç mekan oyun alanınızı yapabilirsiniz – yastık, şilte ve battaniyeleri kullanarak tüneller veya kaydıraklar yapabilir balonlarla kendi top havuzunuzu yaratabilirsiniz. Küçüklerinizin oynayarak enerji harcayacakları mükemmel bir ortam yaratmış olursunuz. 

3. Öneri: Bir kitap okuyunuz ve kendi oyununuzu kurunuz

Çocukların çoğu kahramanlarının hikayelerini dinlemekten hoşlanırlar. Özellikle hava kötüyken, kanepede bir battaniyeye sarılarak sizinle bir kitap paylaşmaktan zevk alacaklardır. Biraz daha fazla aksiyona ihtiyaçları olursa, favori hikayeyi okuduktan sonra ona dayalı bir oyun kurabilirsiniz. Bir gölge oyunu kurarak veya ev yapımı parmak bebekler kullanarak hikayeyi canlandırıp onları eğlendirebilirsiniz

4. Öneri: Su eğlencesi

Çocuklar suyu sıçratarak oynamayı severler. Onun için hava kötüyken yapılacak en önemli eğlencelerden biri de bir kapalı havuza veya su parkına gitmektir. Sıcak sudayken veya su kaydıraklarında eğlenirken gün çok çabuk geçiyor.

5. Öneri: Arkadaşlarınızı davet ediniz

Arkadaşlarınızı çocukları ile birlikte bir oyun günü için davet ediniz. Bebekleriniz ve çocuklarınızla günlük hayatları veya onların en son gelişimsel başarıları hakkında konuşabilirsiniz. Çocuklarınız da arkadaşlık kavramını ve paylaşmayı öğrenemeye başlayarak eğleneceklerdir.

Sonbahar İçin Dış Mekan Etkinlikleri

Sonbaharda hava hala güzel olabildiğinden, dışarıda vakit geçirmek için çok fazla imkan vardır. Ancak bir sıcaklık düşüşü açık hava etkinliklerine katılma cesaretinizi kırmamalıdır.  

1. Öneri: Sonbaharı keşfedin

Sonbahar küçükler için heyecanlı bir mevsimdir. Ağaçlar renk değiştirirken ormanda yapacağınız bir gezintide keşfedilecek çok şeyler bulunur. Siz ve küçüğünüz; renkli yapraklar, kestaneler ve meşe palamutları toplayabilirler. Bu yaprakları kurutulabilir, kestaneler ve meşe palamutları ile küçük objeler yaratabilirsiniz.

2. Öneri: Hayvan dostu bir bahçe

Sonbaharda hava soğumaya başladığı için hayvanlar uygun bir saklanma yeri ararlar. Onlar için bahçenizde barınaklar yapmak çocuklarınızı çok eğlendirebilir. Kısa zamanda bahçenizde şirin bir komşunuz olacaktır.

Kış İçin Açık Hava Etkinlikleri

Kışın sıcaklık daha da fazla düşmüş olacak ve dışarı çıkmadan önce sıcacık giysilerinize sarınmanız gerekecek. Ancak soğuk havalar, daha sonra geri dönüp içeri girince sıcak bir fincan çayla ısınmanızı daha zevkli hale getirecektir. Kışın bile dışarıda zaman geçirmelisiniz.

1. Öneri: Hayvanları besleyiniz

Özellikle kışın, hayvanlar yiyecek bulmakta çok zorlanabilirler. Küçüklerinizle beraber hayvan dostalarımıza yemler alıp onların kışlık beslenmelerine destek olabilirsiniz.

2. Öneri: Karda oynamak

İlk kar yağar yağmaz küçükler dışarıya çıkmak için sabırsızlanırlar. Sıcacık giysilere sarındıktan sonra karda yapabilecekleri o kadar çok şey var ki. Birlikte bir kardan adam yapabilirsiniz. Çocuğunuz biraz daha büyüdüğü zaman bahçede keyifli bir kartopu savaşı yapabilirsiniz ve çocuklarınız büyüdüğü zaman ormanlara gidip kayak yapabilirsiniz.

3. Öneri: Yeni bir yıl için hazırlık yapmak

Kasım ve Aralık çocuklar için yılın en heyecanlı aylarıdır. Yeni bir yılı karşılamak için ev dekorasyonları, hediye oranizasyonları gibi aktiviteler yapılabilir.