4. – 6. AY ARASI

Ek gıdaya geçiş –
İlk ek gıda farklı bir deneyimdir!

Bebeklere en erken 4ncü aydan sonra ve en geç 6ncı aydan sonra çocuk doktorunun önerisiyle ek besin verilmelidir. Bebeğiniz kaşıktan beslenmeye başladıktan sonra yutmayı öğrenebilir. Yaşamın ikinci altı ayından itibaren artan enerji ve besin, özellikle de demir ihtiyacının karşılanması için sütün artık tek başına yeterli olmaması nedeniyle ek besin bebeğiniz için önemlidir.

Ek Gıdaya Geçiş zamanını  bebeğinizin gelişimine ve beslenme ihtiyaçlarına ve hekiminizin kontrolünde ayarlayın.

Ek Gıdaya Geçiş zamanının geldiğini gösteren belirtiler şunlardır:

 • Bebeğiniz her şeye daha fazla merak duymaya başlayabilir.
 • Bebeğiniz kafasını kendi gücüyle dik tutabilir.
 • Bebeğiniz yeni besinlere ve kaşığa karşı açık bir şekilde ilgi gösterebilir.
 • Bebeğinizin ek besin dönemine hazır olup olmadığından emin değilseniz çocuk doktorunuza danışınız. 

Bebivita ile Ek Gıdaya Güvenilir Geçiş

Bebeğiniz başlangıçta katı besini reddedebilir veya ek gıdayı geriye tükürürse cesaretinizin kırılmasına izin vermeyiniz. Her çocuğun kendine özgü bir gelişim hızı vardır; bazıları ek besini daha erken, bazıları ise birkaç hafta sonra kabul etmeye başlar. Bu nedenle ek besine geçiş tavsiyesi bebeğinizin gelişimine uygun olarak “4. ay ile 6. ay arasında” şeklindedir. Bebeklerin yeni deneyimle baş edebilmeleri ve ona alışabilmeleri için zamana ihtiyaçları vardır. Öncelikle ek gıdanın yutulması öğrenilmelidir – ek gıda yalnızca “istemeyerek” geriye çıkarılır. Sık sık bir miktar ek gıdayı kaşıkla vermeye çalışın. Antrenman önemlidir!

Bebeğinizin eline ara sıra boş bir kaşık tutuşturun, zira nesneleri ayrıntılı incelemeyi ve ağzına götürmeyi çok sever. Bunu yaparken bebeğinizi dikkatli bir şekilde gözlemleyin. 

Ek Gıdaya Geçiş İçin İpuçları

1. Bebeğin İlk Sebzesi
İlk ek gıdaya sebze kavanozu ile başlayabilirsiniz, bunun için en uygun zaman öğle öğünüdür. Birkaç kaşıkla başlayın ve bebeğinize yeni beslenme tarzına alışması için zaman tanıyın. Ek gıdaya geçiş için içeriği tek çeşitli olan kavanozlar daha uygundur, bu şekilde bebeğinize hangi içeriklerin daha iyi geldiğini görebilirsiniz. Sebzenin ardından doyması için daima anne sütü veya alışık olduğu süt formülünü verin. Bunun için Bebivita 1 süt formülünü kullanabilirsiniz. 

2. Öğle Menüsüne Alıştırma
Sebze miktarını günden güne yavaşça artırınız. Bebeğiniz sebzeye alıştıktan sonra 4. aydan itibaren farklı menülere geçiş yapabilirsiniz. Bebeğiniz yaklaşık olarak bir menü kavanozunu bitirebiliyorsa, öğünü tamamlanmıştır.

3. Akşam Öğünü
Bebeğiniz birkaç hafta sonra öğle öğünlerini iyi bir şekilde tolere etmeye başladıktan sonra akşam öğünlerine de başlayabilirsiniz. Küçük bir porsiyon İyi Geceler Menüsü rahat bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır. Süt ve tahıl kombinasyonu özellikle iyi doyurur – yatmadan önce uygun bir öğündür. 

4. Öğleden Sonraları – Ara Öğün
'Üçüncü ek gıda öğünü olarak öğleden sonraları tahıl ve meyve karışımı ek gıdalar iyi bir alternatiftir. 

5. Sıvı Önemlidir
Bebeğiniz ek gıdaya geçtikten sonra yavaş yavaş sıvı ihtiyacı da artmaya başlar. Bu nedenle sıvı tüketmenin de öğünlerin bir parçası olduğunu öğrenmesi için çocuğunuza düzenli olarak içecek bir şeyler verin. Bebeğinize uygun doğal kaynak suyu, meyve suları ve şekersiz çaylar uygun alternatiflerdendir.

Önerimiz:
Bebeklere özel rezene ve iyi geceler karışık bitki çayları.

Bebivita Ürünleri 4. aydan itibaren başlangıç için neden uygundur?

Bebivita Ürünleri 4. aydan itibaren başlangıç için neden uygundur?

 • Çünkü Bebivita ürünleri aşağıdaki özellikleriyle tam da küçük çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre hazırlanmıştır.

  • Uygun kıvam
  • Bebek metabolizmasına uygun içerik
  • Zengin vitamin ve mineral içeriği
  • Limitlerin üzerinde kalite kontrol
  • Özenle seçilmiş ham maddeler
  • Sıkı Alman kalite standartları