SIK SORULAN SORULAR

 

Süt

Bebeğimi ne kadar süre emzirmeliyim (emzirebilirim)?

Bir anne ne kadar emzirmek istediğine kendisi karar verir.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ‘nün de önerdiği gibi ilk 6 ay anne sütü bebekler için en önemli besindir.

Ek gıdaya geçiş 4. aydan sonra 6. Aydan erken bir sürede doktorun kontrolünde olmalıdır. Ek gıda öncesindeki dönemde bebek yalnızca anne sütüyle beslenmelidir.

Bebeğim ve ben emzirmeye nasıl hazırlanmalıyız?

İyi bir emzirme için sizin ve bebeğinizin kendinizi huzurlu hissedebileceğiniz bir ortam gereklidir. Kendiniz ve çocuğunuz için en iyi yerin yatağınız mı kanepeniz mi olduğuna siz karar verin. Tabi ki başlangıçta bolca sessizliğe ihtiyacınız olacaktır.

Emzirmeyle ilgili değerli püf noktalarını doktorunuzdan veya emzirme danışmanınızdan öğrenebilirsiniz. 

Şartlar gereği emzirmeyi kesmek istiyorum ancak çocuğum biberonu kabul etmiyor ve başka bir şey içmiyor – ne yapmalıyım?

Bebeğinizin biberondaki “yabancı” sütü ilk önce reddetmesi gayet doğaldır. Bu konuda bol alıştırma ve sabır yardımcı olabilir.

Biberonu düzenli olarak deneyiniz. Bebeğinizin emme refleksinin tetiklenmesi için bunu yaparken biberonun ucuna bir miktar anne sütü damlatın. Biberonu bebeğe başka bir kişinin vermesi de işe yarayabilir. Çünkü siz odada olduğunuzda çocuğunuz anne sütünün kokusunu alır ve size odaklanmış olur. Bebeğinizin biberondan emmeye alışması için başlangıçta biberona pompayla çekilmiş anne sütü de koyabilirsiniz. 

Bebeğim için en uygun süt hangisidir?

İlk altı ayda anne sütü bebeğiniz için en iyi besindir. Anne sütü bebeğinizin enerji ve besin ihtiyacı ile hassas sindirim sistemine göre mükemmel ayarlıdır. Bununla birlikte anne sütü bebeğinizi enfeksiyonlardan koruyan maddeler içerir. Bunun ötesinde emzirmek siz ve bebeğiniz arasındaki duygusal bağı güçlendirir.

Kişisel nedenlerle emziremiyorsanız, uygun bir süt formülü tek alternatiftir. İlk 6 ay içinde  Bebivita 1 Bebek Sütü uygundur. Bebivita 1 Bebek Sütü bebeğinizin bu dönemde ihtiyaç duyduğu önemli besin maddelerini sağlamaya yardımcıdır. Bebivita 1 Bebek Sütü karbonhidrat kaynağı olarak yalnızca süt şekeri (laktoz) içerir. 

6. aydan itibaren daha yoğun kıvamlı olan Bebivita 2 Devam Sütü’ne geçebilirsiniz. Bebeğin sağlıklı gelişimi için değişen ihtiyaçlarına göre gerek duyduğu tüm önemli besin maddelerini içerir. Beyin ve sinir hücrelerinin gelişimi için önemli olan Omega 3 ve Omega-6’nın  yanı sıra değerli vitamin ve mineralleri içerir. Bu nedenle Bebivita 2 Devam Sütü bu yaştaki bebekler için çok uygundur.

12. aydan itibaren çok yönlü beslenmenin bir parçası olarak tüm önemli besin maddelerini içeren ve artan enerji ihtiyacını karşılayabilecek, Bebivita 2’den daha yoğun kıvamlı olan Bebivita 3 Devam Sütü’nü kullanabilirsiniz. Demir, çinko, iyot, kalsiyum, vitaminler ve değerli protein çocuğunuzun sağlıklı gelişimi destekler.

Ek gıda döneminde bebekler için günde yaklaşık 5 öğün uygundur. Yeni başlatılan her ek gıda öğünü (kavanoz/lapa) için bir biberon öğününün iptal edilmesi gerekir.

İnek sütü, bileşimi itibariyle bebekler için uygun değildir ve bu nedenle 1 yaşına kadar bebeğe içirilmemelidir. 1 yaşından itibaren Bebivita 3 Devam Sütü’nü verebilirsiniz. Bebivita 3 Devam Sütü bebeklikten küçük çocukluğa adım atma döneminde artan gereksinimlere uygun olarak önemli miktarda demir içerir. Protein içerikleri çocuklara uygun miktarda azaltılmıştır ve değerli Omega-3  ve Omega-6 yağ asitlerini içerir. Bununla birlikte kemiklerin normal gelişimi için değerli kalsiyum ve D vitaminini sağlar.

Bebivita 3 Devam Sütü bu yaş aralığında ara öğün olarak veya kahvaltının yanında öğünün bir parçası olarak verilmeye devam edilebilir. 

Bebek Sütleri ile Devam Sütleri arasındaki fark nedir?

Bebek Sütleri, anne sütü yetersizliğinde bebeğin ilk altı ay içindeki besin ihtiyacını tamamen karşılayabilecekleri ve bu nedenle tek besin olarak kullanılabilecekleri bir bileşime sahiptirler. Bebivita 1 Bebek Sütü, karbonhidrat kaynağı olarak  yalnızca laktoz (süt şekeri) içerir ve anne sütüne yakındır.

Bir devam sütü, bebeğin doğumdan sonra değişen ihtiyaçlarına göre, bebek sütlerinden daha çok demir ve daha az yağ içerir. 

Süt formülü nasıl hazırlanır?

Hazırlama, dozajlama ve muhafaza koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgiler süt formüllerinin etiketleri üzerinde yer almaktadır. 

Açık bir süt formülü paketini ne kadar süreyle muhafaza edebilirim?

Etiket üzerinde de açıkça belirtildiği gibi açılmış folyo ambalajları içinden ürün aldıktan sonra iyice kapayın, serin ve kuru bir yerde muhafaza edin. Açılmış folyo ambalajın içeriğini üç hafta içinde tüketin. 

Bebeğim ne kadar süt içmeli?

Bebeğim ne kadar süt içmeli?

Biberon öğünlerinin sayısı ile biberon başına içme miktarı bebeğin açlık durumuna göre her bebekte farklılık gösterebilir. Süt paketlerinin üzerinde bebeğinizin yaşına göre içme miktarına ilişkin ve bu yaşta ortalama olarak tüketilen biberon adedi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu bilgiler ortalama değerlerdir ve bu nedenle farklılıkların olması kaçınılmazdır. Bebekler ne kadar besine ihtiyaç duyduklarını çok iyi bilirler ve bu nedenle içilen miktarı kendileri ayarlar. Biberonda bir miktar artık kalması sizi huzursuz etmemelidir. Bu size bebeğinizin doyduğunu gösterir. Kalan süt formüllerini bebeğiniz için tekrar kullanmayınız. 

Bebeğimin yaşamının ilk yılında normal inek sütü de verebilir miyim?

İnek sütü bileşimi itibariyle bebekler için uygun değildir ve bu nedenle  yaşamın ilk yılında süt formülü olarak kullanılmamalıdır. Bunun nedeni özellikle protein oranının çok yüksek olması ve bebeğin ihtiyaçlarına uygun olmayan besin maddelerini içermesidir. Süt formüllerinin üretiminde kullanılan sütler, yasaların gerekliliklerini yerine getirerek üretilmiştir. Yalnızca bu şekilde bebeğin özel beslenme ihtiyaçları karşılanabilir. 

Ek Gıda

Ek gıda ne anlama geliyor?

Ek gıda anne sütü, bebek sütü ve devam sütü dışında, bebeğin ve çocuğun karışık beslenmesi için uygun olan tüm katı ve sıvı besinlerdir.

Genel olarak ek gıda ürünleri şunlardır:

  • Sebze, et, tahıl, meyve, bisküviler ve içecekler. (Tüm bu ek gıda çeşitlerine hekim kontrolünde başlanmalıdır.)

Ek gıdaya geçiş zamanı bebeğin ihtiyaç ve gelişimine de bağlı olmakla birlikte 4. aydan daha erken, 6. aydan daha geç olmamalıdır. 

Ek gıdaya ne şekilde başlanılır?

Tek çeşit sebze ve meyveler (örneğin; havuç püresi) bu geçişte uygun alternatiflerdir. Bununla birlikte tam tahıl içerikli Bebivita kaşık mamalarından da faydalanabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinize yeni beslenme şekline alışması için zaman tanıyın.

Sebze ve meyve miktarını gün geçtikçe kontrollü olarak arttırabilirsiniz. Tek çeşit meyve ve sebzelerden sonra birden fazla içeriğe sahip meyve/sebze pürelerine de geçiş yapabilirsiniz.

Bebeğiniz bir kaç hafta içinde öğlen öğününü iyi tolere ettikten sonra sütü akşamları verebilirsiniz. Akşam öğünü olarak da tam tahıl içerikli ve kalsiyum bakımından zengin sütlü Bebivita kaşık mamalarını tercih edebilirsiniz. 

Bebeğim kaşıkla beslenmeyi reddediyorsa ne yapabilirim?

Bebeğinizin kaşıktan beslenmeye hazır olup olmadığını lütfen çocuk doktorunuza danışınız.

Yuvarlak, yumuşak bir kaşığın kullanılması önemlidir. Daima kaşık mamasının sıcaklık derecesini kontrol ediniz. Bebeğinizin dinlenmiş ve aç olması, bununla birlikte de kaşıkla yeme zevkini kaybedecek kadar da aşırı aç olmaması gerekir. Ek gıdayı kaşıkla her gün aynı saatte verin, eğer başarılı olamıyorsanız küçük bir mola verin ve sonra bir kez daha deneyin.

İsterseniz oyun oynayarak tanıması için arada bir kaşığı bebeğinizin eline verebilirsiniz. 

"Menü“ ne anlama geliyor?

Menüler bebeğiniz için komple ana öğünlerdir. Bunlar bir sebzeden, bir garnitürden (patates, pirinç veya makarna) ve bir et/balık veya süt ürününden oluşabilir. 

Bebeğimin ne kadar sıvıya ihtiyacı vardır?

Bebeklerin sıvı ihtiyacı ilk 6 ay içinde sadece anne sütünden veya anne sütü yetersizce bebek sütünden karşılanır. İlave su, bebek çayı ve bebek meyve suyu şeklinde sıvılara,  bebek yalnızca aşırı terlediğinde, örneğin sıcak günlerde veya ateşli hastalıklar gibi istisnai durumlarda doktor kontrolünde başvurulmalıdır.

Ancak bebeğinize ne kadar çok katı besin veriyorsanız, sıvı ihtiyacı da o oranda artmaya başlar. Sıvı takviyesinin miktarı önemli ölçüde bebeğinize ne kadar anne sütü veya bebek sütü verdiğinize bağlıdır. Sütlü öğünlere bağlı olarak bolca sıvı aldığı için başlangıçlarda bebeğiniz daha az içecektir. Her ek gıda öğününden sonra bebeğinize az bir miktar sıvı verebilirsiniz. 

En uygun içecekler hangileridir?

En uygun içecekler hangileridir?

İçecek olarak kaynatılıp ılıtılmış su veya,şekersiz bebek çayları ile kaynatılmış suyla seyreltilmiş bebek meyve suları uygun alternatiflerdir.

İçecekleri öğünlerden sonra verebilirsiniz. İştahı kısacağı için öğünlerden önce vermemeye özen gösterin. 

Bebek için Özel Beslenme neden önemlidir?

Sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ile bağırsaklar henüz tam gelişmemiş olduğundan bebeğiniz özellikle yaşamının birinci yılında çok hassastır. Bu nedenle bir bebeğin ona gerek duyduğu tüm besin maddelerini sağlayan, büyümesini destekleyen ve onu aşırı yormayan özel bir beslenmeye ihtiyacı vardır.

Lütfen ürünler üzerindeki farklı yaş bilgilerine ve kullanım talimatlarına dikkat ediniz.